КАРИЕРА ИЛИ ПАСИЈА: Кој е вистинскиот пат?

од 24HR

Да ја следите вашата пасија и да заработите или да градите кариера само за заработка? По што треба да трчате во дилемата кариера наспроти пасија.

Често цитираното клише „следи ја твојата пасија и нема да мораш да работиш ниту еден ден од твојот живот“ звучи добро, но како и во сè останато, реалноста е поинаква.

Реалноста е дека во повеќето случаи следењето на вашата пасија или страст не носи храна на масата, а тоа совршено го долови еден реалист кој рече: „Мнозинството луѓе го прават она што треба да го сторат за да ја донесат сланината на масата“.

Прашањето за следење на вашата пасија или градење кариера е егзистенцијално прашање. Некои среќници; иако најмногу во креативното поле (што вклучува истражувачи, пронаоѓачи и научници) навистина го наоѓаат одговорот, остатокот од луѓето го прават тоа во што се вешти или што треба да го сторат или се подготвени да го работат.

Дали пасијата е разликата помеѓу да се има работа и кариера?

Не. Ова не значи дека пасијата и градењето кариера се исклучувачки едни на други.

„За вистински да го достигнете својот потенцијал, треба да ги идентификувате вашите страсти и таленти и да создадете начини за нивно користење секој ден“, рече Хедер Монахан, основач на #BossinHeels, група за менторство во кариерата. „Ако нешто ви е доволно важно, ќе најдете начин да одвоите време за тоа“.

ПАСИЈА VS КАРИЕРА

Да се ​​биде страствен за својата работа не секогаш може да ви донесе среќа. Она што го прави пасијата е да ви даде авенија да бидете ангажирани и да бидете подобри перформери.

Ричард Харбриџ, главен директор за технологија во 2toLead, вели: „Во најдобар случај, страста е наградувачка и може да направи да се чувствуваме поважни и поентузијасти за нашата работа“. Но, затоа што страста и среќата не мора да одат рака под рака, и ако не се чувствувате добро на работа, дури и ако станува збор за работа за која имате пасија, можете да се откажете, да ја смените работата или професијата.

Постои мотивација да се претставите подобро ако сте страствени за вашата работа. Тоа носи со себе повеќе можности за раст. Во повеќето случаи, ако сте задоволни во работата, имате тенденција да уживате и во вашето работно опкружување. Шансите се дека вашите соработници ќе бидат истомисленици и ќе се забавувате во интеракција со нив. Постои големо задоволство да се работи на место каде што вашата страст се совпаѓа со финалниот производ. Луѓето што имаат среќа да најдат работа на која се склони и страствени, се чувствуваат позадоволни и поисполнети.

Но…

Ако ја следите вашата страст, тоа не мора да значи дека на крајот ќе биде исплатливо. Според Форбс, кога им кажуваме на луѓето да ја следат нивната страст, претпоставуваме дека тие имаат само една, што не е секогаш така.

Луѓето понекогаш се одлучуваат да ја следат својата страст и потоа да осознаат дека тоа било само нешто што ги интересирало во даден момент и сега нивните желби и интереси се промениле.

Повеќето луѓе се млади и наивни кога ќе одлучат да ја следат желбата на своето срце при изборот на кариера.

Без разлика дали ќе изберете да ги бркате вашите соништа или да се фокусирате на кариера релевантна за денешниот пазар, постојат некои недостатоци од тоа да го правите она што го сакате.

Многу пати вашата страст може да се претвори во работа. Интересите се менуваат, желбата опаѓа и хоризонтот се шири. Она што мислевте дека е ваш повик, сега е скоро товар.

Вашата работа од соништата можеби не е компатибилна со пазарот. Секако, има неколку среќници кои заработуваат добро благодарение на своето следење на страста, но повеќето луѓе имаат пасија за нешто од што не може доволно добро да се заработи или индустријата е преголема за да се влезе во игра, што може да биде проблематично и да ги обесхрабри да ја следат.

Без сомнение, извршувањето на вашата работа од соништата може да биде емотивно задоволувачко, но ако не ги плати сметките, тогаш е разумно да ја одложите страста и да се насочите кон правење пари.

Постојат аргументи дека парите не можат да ви купат среќа, но другата страна е дека тие сигурно внесуваат удобност која ќе ви помогне да се справите со вашата „несреќа“.

Двете страни на паричката имаат позитивни и негативни аспекти. Кој е вистинскиот одговор?

Пред да се нурнете во некој страствен проект, истражувајте во неговиот потенцијал за заработка. Постојат моменти кога страста и парите се сервираат во исто мени.

Но, постојат моменти кога треба да ја задржите страста настрана и да заработите доволно за да можете да ја бркате.

Може да биде и добра мешавина од двете. Заработете за живеење, но најдете време и за својата страст. Одвојте време за страста како за надворешен интерес или хоби.

Одговорот на прашањето целосно зависи од тоа што сакате во животот. Сакате удобен живот додека ја следите вашата страст, или страста бара многу, а вашето постоење е дефинирано од неа, па тогаш слободно продолжете да ја бркате неа.

0 коментар
0

Related Posts

Остави Коментар

Веб страната користи колачиња за подобро корисничко искуство. Претпоставуваме дека сте во ред со ова, но како опција можете да не ги користите. Прифати Повеќе...