Како да станете успешен лидер во тешки времиња?Планирајте за најлошото, надевајте се на најдоброто и подгответе се за нешто помеѓу.

од 24HR

Колумна на Драган Савиќ-Мастер тренер во Persolog GmbH.

Ако го читате овој текст, веројатно барате совети како да бидете успешен лидер во тешки времиња. Па, имам еден совет за вас, но прво да се извинам. Овој текст нема да содржи совети како „биди храбар“ или „биди позитивен“. Не, тука ќе најдете совети кои се многу попрактични и подуховити.

Значи, првото правило за успешно лидерство во тешки времиња: Не плашете се да бидете ранливи. Вие не сте суперхерој, ниту сте робот. На сите ни се случуваат тешки работи, а вашите вработени повеќе ќе ве ценат доколку ја покажете својата хуманост. Затоа, ако стресот ве оптоварува, наместо да се преправате дека сте неуништливи, кажете им: „Момци, денес е навистина тежок ден, но заедно ќе го поминеме“.

Правило број два: Не плашете се да ги признаете своите грешки. Можеби мислите дека сте совршени, но не сте. И секако дека ќе згрешите – сите правиме грешки. Но, ако ја преземете одговорноста за вашите грешки, тоа ќе им покаже на вашите вработени дека сте одговорен лидер кој знае да признае кога греши. Значи, ако згрешите, кажете: „Упс, згрешив. Но, не грижете се, ќе научиме од ова и ќе продолжиме понатаму“.

Третото правило: секогаш бидете подготвени да учите. Нема потреба да се преправате дека знаете сè, бидејќи тоа е едноставно невозможно. Наместо тоа, бидете отворени за нови знаења и прилагодете се на промените во околината. Ако треба да научите нешто ново, признајте го и замолете ги вашите вработени да ви помогнат да го совладате. Ако сите заедно сте ориентирани кон учење, тогаш вашиот тим ќе биде посилен и подобро опремен да се соочи со предизвиците.

И последно, но не и најмалку важно: Имајте смисла за хумор. Тешките времиња можат да бидат многу стресни и поразителни, но понекогаш се што ви треба за да ја намалите тензијата е добра доза на хумор. Затоа, смејте се, шегувајте се и уживајте во животот дури и во тешки времиња.

Заклучокот е дека не постои единствен рецепт за успешно лидерство во тешки времиња. Но, ако ги следите овие неколку совети – бидете ранливи, преземете одговорност за грешките, учите и имате смисла за хумор – ќе бидете многу подобро подготвени за предизвиците со кои може да се соочите како лидер во тешки времиња. Како што вели старата поговорка: „Планирајте за најлошото, надевајте се на најдоброто и подгответе се за нешто помеѓу“.

Што мислите за текстот напишан погоре?

Можеби не сте забележале, пишувано, збор до збор, речиси без граматички грешки, од вештачка интелигенција – ChatGPT. Доволно беше да се напише јасна инструкција.

Оваа возбудлива тема стигнува на голема врата, сакале или не, станува составен дел од нашите животи, достапна за секого. Не беа поштедени ниту менаџерите, ниту лидерите на тимот. И додека многумина даваа отпор, во отпор и страв, сакајќи да замижат пред овој феномен, сè уште неразбирлив за просечниот ум, за кој можеме само безбедно да разбереме дека ќе има сериозно влијание врз нашите животи, тој нè обзема.

Како да се водат тимовите прецизно, стратешки и со максимална ефикасност во тешки времиња?

Најуспешните менаџери и лидери на тимови во компаниите бараат необични и иновативни начини за подобрување на нивното лидерство. Ако ова е случај во вашата компанија, тогаш Persolog е совршен избор за вас!

Не ја пропуштајте оваа единствена можност да се подобрите себеси, вашите лидери и да им дадете можност да бидат најдобри во својата област!

За авторот:

Драган Савиќ-Мастер тренер во Persolog GmbH. Помагање на сопствениците на бизниси да ги постигнат своите цели, тренер, животен и деловен стратег, филантроп, претприемач.

0 коментар
0

Related Posts

Остави Коментар

Веб страната користи колачиња за подобро корисничко искуство. Претпоставуваме дека сте во ред со ова, но како опција можете да не ги користите. Прифати Повеќе...