Водич како да продолжите со работа откако ќе направите грешка!

од 24HR

Можеби сте направиле грешка што едноставно ве натера да изгледате како целосен тапчо, како двојна резервација на ВИП клиенти, па и двајцата се појавија на рецепцијата на вашата канцеларија за да се сретнат со вас точно во исто време. (Да – тоа ми се случи!)

Се чувствувате засрамено? Загрижени сте дека вашиот професионален кредибилитет виси на конец? Земи длабок здив. Ќе го надминете ова – а можеби дури и ќе ја зацврстите вашата репутација со брзо размислување за решавање на проблеми во процесот.

Еве го вашиот план во неколку чекори за враќање по грешката.

Дозволете си да се чувствувате ужасно поради тоа (но не предолго)

Како одговор на стресно сценарио, како правење грешка на работа, природно е да се чувствувате фрустрирано, засрамено, па дури и вознемирено, на пример, 10-15 секунди. Но, идеално, по 15 секунди, чувството треба да помине. Мала сенка на негативност може да се задржи, но генерално, треба да се надмине

Меѓутоа, понекогаш – од секакви причини – емоциите се „заглавуваат“ и наместо да се расфрлаат по неколку секунди, тие продолжуваат да градат и градат, како пареа што се врти во котел.

Кога тоа ќе се случи, важно е да ја ослободите таа затворена пареа на здрав начин и што е можно поскоро – со тоа што, на пример, ќе тргнете на брзо џогирање низ блокот, ќе одите на час по кик-бокс, ќе разговарате со некој близо… како би се надминало тоа.

Соочете се со вашето најлошо сценарио – потоа пуштете го

Во животот сигурно има последици за грешките. Но, понекогаш, вашиот ум ги преувеличува и искривува потенцијалните последици за вашата грешка, испраќајќи ве во состојба на агонија и стресови, што, иронично, може да предизвика да правите повеќе грешки во иднина.

Може да биде корисно да се соочите со вашето лично најлошо сценарио – кое и да е тоа – за да можете да се помирите со тоа и да продолжите понатаму.

Може да си речете: „Во ред, се изглупирав. И знаете што? Можеби ќе добијам отказ. Тоа е многу малку веројатно, бидејќи е многу скапо и интензивно за работодавците да ги заменат одличните вработени и јас обично работам одлична работа. Но, ако тоа се случи? Јас ќе преживеам. Јас сум снаодлив и креативен и нема да дозволам ништо – па дури ни губење на работа – да ми го попречи животот, моето здравје или среќата“.

Извинете се ако треба – но не претерувајте

Ако треба да се извините за вашата глупост, направете го тоа брзо и кратко: „Здраво Џим, направив грешка и работам на тоа што побрзо да ја поправам“.

Често, тоа е единствената реченица што треба да ја кажете.

Нема оправдувања. Нема оправдувања. Нема вербално камшикување. Само потврдете ја грешката и продолжете понатаму. Искрено, луѓето обично се толку преокупирани со сопствените цели, проекти и прашања, што веројатно заборавиле на сè што сте згрешиле додека да го достигнете овој чекор!

Создадете план за игра за следниот пат

Проценете што треба да направите поинаку следниот пат за да бидете сигурни дека истата грешка нема да се повтори. Дали извршувавте повеќе задачи надвор од вашите можности, со десетици отворени табови на вашиот прелистувач? Дали брзавте премногу брзо за да постигнете краен рок, пропуштајќи важни детали во процесот?

Ако најдете проблем што можете да го решите, направете го тоа. И за дополнителна мерка, ако сметате дека би било корисно да му кажете на вашиот шеф за тоа како ќе спречите грешки во иднина, направете го и тоа.

Грижете се подобро за себе

Повеќето Американци се лишени од сон, а постојаното лишување од сон на крајот ќе ве достигне – во форма на нарушено внимание, будност, концентрација, расудување и решавање проблеми. Некои студии покажуваат дека работата додека е поспана е исто толку лоша како и работата под дејство на алкохол.

Освен поспаност, лоша исхрана, дехидрација, предолго седење на столот и недостаток на вежбање, сето тоа може да придонесе за слаби перформанси на работа. Затоа, ако сакате да избегнете грешки во иднина, сериозно размислете за вашата физичка благосостојба.

Почнете да се однесувате кон себе како професионален спортист – спијте, тренирајте, работете, гориво,- и ке може да забележите поголема јасност и помалку грешки.

Вратете ја довербата преку вашите постапки – не само со вашите зборови

Најдобриот начин да се заработи довербата и восхитот на луѓето е постојано да се испорачува одлична работа. Период. Направете го тоа, а повремените напади на заборав или промашувања тука и таму веројатно ќе бидат брзо простени – и заборавени.

Крајна линија: Една грешка – дури и голема – не мора да го попречи вашиот живот или кариера.

Дали некогаш сте слушнале за Акио Морита? Неговиот прв изум бил ужасен шпорет за ориз кој го горел оризот, кој, очигледно, никој не го сакал. Продал помалку од 100 од нив. Сепак, таа грешка не го спречи да се обиде да се подобри. Тој продолжил да работи и на крајот неговата мала компанија за гаџети – Sony – стана познато име.

Поентата е во тоа што можете да пропаднете – дури и многу јавно и драматично – а сепак повторно да се измислите себеси, да ја надминете грешката и да создадете богат, неверојатен, успешен живот.

Значи, ако сè уште ментално се притресувате за документот на кој сте заборавиле да го прикачите

на мејлот пред некоја недела, пуштете го. Ќе бидеш добро.

Извор:TheMuse

0 коментар
0

Related Posts

Остави Коментар

Веб страната користи колачиња за подобро корисничко искуство. Претпоставуваме дека сте во ред со ова, но како опција можете да не ги користите. Прифати Повеќе...