Знаци кои покажуваат дека уживате во вашата работа

од 24HR

Без разлика дали работите од дома, во канцеларија или на друго работно место, поминувате во просек по осум часа на работа.

Ако сакате да потрошите толку време на нешто, погрижете се да уживате во тоа. Имате само еден живот.

Како да знаете дека добро ви оди на работа? Кои се знаците дека уживате во вашата работа? Блог Lifehack откри 10 знаци дека уживате во вашата работа:

1. Времето лета и влегувате во состојба на занес.

Занесот е речиси натприродна состојба на умот во која времето престанува да постои – се грижиме само за она што е пред нас, а сите грижи и неволји исчезнуваат. Во оваа состојба сме кога правиме нешто во кое навистина уживаме (на пример, свирење на инструмент што го сакаме) или кога сме со некој за кој навистина се грижиме.

Исто е и со работата. Кога го сакаме, времето лета; Веќе работевме 8 часа и имаме чувство дека работевме само 2 часа.

Занесот е пријатен.

2. Се чувствувате како да правите нешто вредно. Се чувствувате исполнето.

Луѓето се среќни кога се сакани, но и кога создаваат нешто што има вредност.

Во секоја работа, се чувствувате благодарни затоа што можете да им помогнете и да им служите на луѓето. Чувствувате дека придонесувате за заедницата со вашите идеи, способности и таленти.

Тоа е од суштинско значење за среќен живот.

3. Лесно ви е да се разбудите наутро.

Ако ви е тешко да станете наутро и немате енергија наутро, веројатно нешто не е во ред. Секој има лоши денови, но ако постојано се плашите да одите на работа, можеби е време да го промените тоа.

Што и да правите, треба да се чувствувате возбудени и да бидете подготвени да работите секој ден.

4. Соработниците и шефовите ги гледате како партнери со кои заедно создавате нешто вредно.

Ако луѓето со кои работите не ги гледате како само тела околу вас или некој кој ви дава здодевни задачи, работите на вистинското место. Колегите можат да ви помогнат да создадете нешто одлично заедно.

Можеби не сте вие ​​шефот кој одлучува, но ако верувате во тоа што го работите, нема да ви биде тешко да работите заедно со колегите за да ја завршите добрата работа.

5. Не се жалите постојано.

Многу луѓе се жалат на својата работа:

„Почнува премногу рано.

„Тоа е предалеку за мене.

„Не ми се допаѓаат луѓето со кои работам.

„Ја мразам мојата работа.

Ако постојано негодувате, треба или да го промените ставот (да почнете да цените дека воопшто имате работа, наместо да бидете невработени и да не можете да ги платите сметките), или да најдете работа во која повеќе уживате.

Дури и во работата што ви одговара, секогаш ќе има тешки денови кога ќе се жалите на обемот на работа или здодевни задачи. Но, знаете дека ова се само мали нешта во споредба со среќата што ја добивате кога правите нешто што го сакате.

6. Не ви пречи дополнителниот напор.

Понекогаш мораме да се мачиме на работа. Писателите поминуваат часови дневно во ревидирање и тоа мора да го прават секој ден. Сликарите понекогаш го сликаат целиот портрет, а потоа го фрлаат. Инженерите смислуваат дизајн кој има пропуст и потоа мора повторно да ги направат пресметките за да видат каде погрешиле.

Но, кога ја сакаш својата работа, тоа не те загрижува премногу. Ти се допаѓа таа борба. Сакате да чепкате, да чепкате и да работите напорно за да го постигнете она што го сакате. Крајната цел да се создаде нешто вреди да се вложи труд.

7. Вие сте ентузијасти кога зборувате за вашата работа.

Кога луѓето ве прашуваат за вашата работа, почнувате да зборувате ентузијастички и енергично. Тоа е знак дека го сакате она што го работите и сакате другите да го знаат тоа.

8. Чувствувате дека вашата работа е дел од вашата личност.

Работата престанува да биде работа кога ја сакате. Совршената работа е нешто што длабоко ве исполнува и ве поттикнува да работите долго и добро. Преку него ја изразувате вашата личност и се чувствувате одлично поради тоа.

9. Почнувате да ве интересираат дополнителни работи поврзани со вашата работа, а кои не се ваши обврски

Кога навистина ја сакате својата работа, ќе сакате да дознаете повеќе за компанијата во која работите или за работите за кои не сте директно одговорни. Дури и ако не мора да правите некои работи, ќе ве интересира како се прават.

10. На крајот од денот се чувствувате уморно, но исполнето.

Има разлика помеѓу тоа да бидете уморни кога сте постигнале нешто и да бидете уморни кога сте морале да се мачите до точка на исцрпеност само за да го пребродите денот. Ако се чувствувате исполнето, постигнато, среќно и задоволно затоа што сте направиле нешто вредно на работа, и ако сте уморни поради тоа, тоа е во ред.

Секогаш запомнете го советот на Стив Џобс:

„Вашата работа зазема добар дел од вашиот живот, а единствениот начин на кој ќе бидете вистински задоволни е да го работите она што го сметате за одлична работа. И можете да го правите само она што го сакате совршено. Ако сè уште не сте го откриле, продолжете да барате. Не се задоволувајте со ништо помалку. Како и за сè што сакаме, ќе го дознаеме кога ќе наидеме на него“.

Извор:Stratego

0 коментар
0

Related Posts

Остави Коментар

Веб страната користи колачиња за подобро корисничко искуство. Претпоставуваме дека сте во ред со ова, но како опција можете да не ги користите. Прифати Повеќе...